Les 5; De geschiedenis van CoBrA
Groep 4
Benodigdheden:
- Voorbeelden van Cobra
- Werkblad
- Filmpje CoBrA
- Informatie van het kunstonderwerp CoBrA
Leerdoelen:
- De leerlingen leren hoe de CoBrA beweging ontstaan is.
- De leerlingen leren de werken van Appel, Corneille en Constant te onderscheiden.
- De leerlingen kennen belangrijke momenten van deze kunst beweging.
Aantal lessen:- Deze les neemt 1 hele les in beslag in de vorm van een instructie, het bekijken van een filmje en het maken van een werkblad.
Inleiding;
De leerkracht:
De leerlingen zitten op hun plek in de klas. De tafels zijn leeg. Je bespreekt de werkjes die de kinderen in de vorige kleiles hebben gemaakt. Vervolgens vertel je het verhaal van de geschiedenis en het ontstaan van de CoBrA beweging (zoals omschreven bij het kunstonderwerp). Dit vertel je op een spannende, verhalende manier. Hierna laat je de kinderen de filmpjes zien over Karel Appel en Constant.
De leerlingen:
De kinderen luisteren aandacht naar jou verhaal en kijken naar de filmpjes.
Ze krijgen de luister en kijk opdracht om goed te luisteren naar belangrijke momenten en goed te kijken en letten op de verschillen tussen de 3 kunstenaars.
Kern
De leerkracht:
De kinderen krijgen een werkblad. Aan de hand van het verhaal dat jij verteld hebt en de filmpjes vullen ze dit werkblad in. De leerkracht begeleid de kinderen tijdens het werken.
De leerlingen:
De leerlingen werken aan het werkblad.
Slot
De leerkracht:
Je bespreekt het werkblad met de leerlingen. Wat hebben ze ingevuld en waarom? Zeker bij de werken waarbij ze in moet vullen van wie deze werken zijn vraag je goed door. Waar hebben ze nu aan gezien dat het de gekozen kunstenaar is. Is iedereen het daarmee eens etc. Dit kan tot een klassengesprek leiden als de kinderen verschillende antwoorden hebben gegeven. Begeleid en ondersteun dit. Dit kan tot interessante momenten leiden. Sluit het uiteindelijk af door de juiste antwoorden te geven en deze toe te lichten.
De leerlingen:
Ze doen actief mee met de bespreking. Ze geven hun antwoorden en verklaren ook waarom ze dit antwoord gegeven hebben. Indien nodig corrigeren zij hun antwoorden.
http://www.geheugenvannederland.nl/?/nl/items/FILM01:32 à Filmpje Karel Appel (het eerste stukje spoel je door, totdat je Karel ziet die aan het werk is. Je stopt als het stuk met het doek afgelopen is.
http://www.youtube.com/watch?v=xXKOJ7GmRkg&feature=related à Filmpje Constant Nieuwenhuys.
Groep 4
Benodigdheden:
- Voorbeelden van Cobra
- Werkblad
- Filmpje CoBrA
- Informatie van het kunstonderwerp CoBrA
Leerdoelen:
- De leerlingen leren hoe de CoBrA beweging ontstaan is.
- De leerlingen leren de werken van Appel, Corneille en Constant te onderscheiden.
- De leerlingen kennen belangrijke momenten van deze kunst beweging.
Aantal lessen:- Deze les neemt 1 hele les in beslag in de vorm van een instructie, het bekijken van een filmje en het maken van een werkblad.
Inleiding;
De leerkracht:
De leerlingen zitten op hun plek in de klas. De tafels zijn leeg. Je bespreekt de werkjes die de kinderen in de vorige kleiles hebben gemaakt. Vervolgens vertel je het verhaal van de geschiedenis en het ontstaan van de CoBrA beweging (zoals omschreven bij het kunstonderwerp). Dit vertel je op een spannende, verhalende manier. Hierna laat je de kinderen de filmpjes zien over Karel Appel en Constant.
De leerlingen:
De kinderen luisteren aandacht naar jou verhaal en kijken naar de filmpjes.
Ze krijgen de luister en kijk opdracht om goed te luisteren naar belangrijke momenten en goed te kijken en letten op de verschillen tussen de 3 kunstenaars.
Kern
De leerkracht:
De kinderen krijgen een werkblad. Aan de hand van het verhaal dat jij verteld hebt en de filmpjes vullen ze dit werkblad in. De leerkracht begeleid de kinderen tijdens het werken.
De leerlingen:
De leerlingen werken aan het werkblad.
Slot
De leerkracht:
Je bespreekt het werkblad met de leerlingen. Wat hebben ze ingevuld en waarom? Zeker bij de werken waarbij ze in moet vullen van wie deze werken zijn vraag je goed door. Waar hebben ze nu aan gezien dat het de gekozen kunstenaar is. Is iedereen het daarmee eens etc. Dit kan tot een klassengesprek leiden als de kinderen verschillende antwoorden hebben gegeven. Begeleid en ondersteun dit. Dit kan tot interessante momenten leiden. Sluit het uiteindelijk af door de juiste antwoorden te geven en deze toe te lichten.
De leerlingen:
Ze doen actief mee met de bespreking. Ze geven hun antwoorden en verklaren ook waarom ze dit antwoord gegeven hebben. Indien nodig corrigeren zij hun antwoorden.
http://www.geheugenvannederland.nl/?/nl/items/FILM01:32 à Filmpje Karel Appel (het eerste stukje spoel je door, totdat je Karel ziet die aan het werk is. Je stopt als het stuk met het doek afgelopen is.
http://www.youtube.com/watch?v=xXKOJ7GmRkg&feature=related à Filmpje Constant Nieuwenhuys.
Werkblad CoBrA
Naam:
1. Wanneer bestond CoBrA? Kleur dit in, in de tijdbalk.
(Hier moet een tijdbalk, kan niet in deze blog, zelf toevoegen in wordt met de onderstaande jaartallen)
1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955
2. Welke kunstenaar hoort niet in de rijtje thuis?
A) Karel Appel
B) Corneille
C) Constant
D) Vincent van Gogh
3. Welk woord past niet bij CoBrA?
A) Kindertekeningen
B) Fantasie
C) Werkelijkheid
D) Vrijheid
4. Wanneer waren er voorstellingen van de kunstwerken van CoBrA? Teken dit in de tijdbalk.
Naam:
1. Wanneer bestond CoBrA? Kleur dit in, in de tijdbalk.
(Hier moet een tijdbalk, kan niet in deze blog, zelf toevoegen in wordt met de onderstaande jaartallen)
1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955
2. Welke kunstenaar hoort niet in de rijtje thuis?
A) Karel Appel
B) Corneille
C) Constant
D) Vincent van Gogh
3. Welk woord past niet bij CoBrA?
A) Kindertekeningen
B) Fantasie
C) Werkelijkheid
D) Vrijheid
4. Wanneer waren er voorstellingen van de kunstwerken van CoBrA? Teken dit in de tijdbalk.
(Hier moet een tijdbalk, kan niet in deze blog, zelf toevoegen in wordt met de onderstaande jaartallen)
1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955
5. Hoe werd de koffiekamer ook wel genoemd die Karel Appel maakte voor de directeur van het Stedelijk museum in Amsterdam?
…………………………………………………………………………………………………..
6. Welk werk is van wie? Vertel ook waarom je dit denkt.
1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955
5. Hoe werd de koffiekamer ook wel genoemd die Karel Appel maakte voor de directeur van het Stedelijk museum in Amsterdam?
…………………………………………………………………………………………………..
6. Welk werk is van wie? Vertel ook waarom je dit denkt.
Kunstenaar: ……………………………………………………………………………………………………
Ik denk dit omdat:……………………………………………………………………………………………
Kunstenaar: ……………………………………………………………………………………………………
Kunstenaar: ……………………………………………………………………………………………………
Ik denk dit omdat:……………………………………………………………………………………………
Kunstenaar: ……………………………………………………………………………………………………
Kunstenaar: ……………………………………………………………………………………………………
Ik denk dit omdat:……………………………………………………………………………………………